"Tożsamość miejsca" to tytuł wystawy, którą oglądać można od dziś w naszej Galerii Szklanej. Swoje prace wystawia Anna Kowal. 

Instalacja, która przywołuje tradycyjne wnętrze małopolskiej izby, jest zbudowana z „parareplik” – mebli i elementów wyposażenia, wykonanych w skali 1:1. Wzory zaczerpnięte ze sztuki ludowej są konfrontowane z surowym materiałem używanym w współczesnym przemyśle meblarskim i budowlanym. Poprzez zderzenie wypracowanej przez pokolenia bogatej ornamentyki haftu oraz tradycyjnych form mebli z nieszlachetnym, współczesnym tworzywem – pozbawioną okleiny płytą OSB – artystka zachęca do refleksji nad współczesnością i przeszłością. Zobaczymy stołki, krzesła, łóżko, skrzynię, stół, ławę, ławkę oraz elementy wystroju – obrazy i modlitewnik. W toku projektu artystka przeprowadziła cykl rozmów o sztuce ludowej z pracownikami muzeów etnograficznych i skansenów oraz z losowo napotkanymi ludźmi. Fragmenty nagrań tych rozmów będą odtwarzane na wystawie.

Prezentowana instalacja jest próbą odtworzenia wyposażenia tradycyjnego małopolskiego domostwa: podstawowych mebli niezbędnych do egzystencji człowieka, zaspokajających takie potrzeby jak sen, odpoczynek, posiłek, zabawa, a przede wszystkim rozmowa, bycie razem i wyrażanie siebie i swoich emocji. Jest także czymś jeszcze. Chciałabym zachęcić Państwa do refleksji nad potrzebą kultywowania lokalnego folkloru i tradycji. Współczesność wymusza na nas kompromisy, dostosowanie się do tempa przemian i chwilowych mód, upraszczania i funkcjonalności. Tradycja ludowa jest (często podziwianą, wzbudzającą zachwyt ale odległą i zagubioną w zgiełku współczesnych potrzeb) sztuką kultywowaną jedynie przez zapaleńców. Zestawienie surowych, współczesnych materiałów i dekoracyjnej ornamentyki, inspirowanej tradycją motywów zdobniczych jest celowym zabiegiem, symboliczną granicą między współczesnością a czasami, które minęły zapisując się w naszych głowach czasem niejasnymi terminami jak folklor i tradycja. Aby podkreślić ten kontrast, prezentowane meble wykonane są z powszechnie wykorzystywanego, technicznego materiału OSB i pokryte ornamentami inspirowanymi tradycyjnymi motywami zdobniczymi naszego regionu. Kontrast ten ma na celu przewrotne zestawienie tradycyjnej ornamentyki (symbolu pielęgnowania tradycji, tożsamości i pamięci) z surową forma mebli, jako całości przywodzącej na myśl masowo i w pośpiechu produkowane pamiątki. Poprzez takie zestawienie mam nadzieję, że daję Państwu grunt do dyskusji o kondycji, potrzebie i jakości dzisiejszej sztuki ludowej. Z drugiej strony mam nadzieję, że udało mi się, dzięki instalacji Tożsamość Miejsca choć trochę przybliżyć i na nowo zaznaczyć w świadomości tradycje zdobnicze i dekoracyjne Małopolski.

Ania Kowal

Anna Kowal jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zajmuje się grafiką, malarstwem i rzeźbą. Swoje prace wystawiała m.in. na Międzynarodowym Triennale Rzeźby w Poznaniu, Międzynarodowym Triennale Medalierstwa w Colorado Springs (USA), wielokrotnie na Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Współczesnej Nord Art w Büdelsdorf (Niemcy), oraz Festiwalu Młodych „Przeciąg” w Szczecinie, gdzie zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina. Stypendystka MKiDN (2013),

Wystawa czynna do końca października - zapraszamy